Üdvözlöm
RÁCS ÁCS honlapján
Új tetők, tetőfelújítások mellett , megkezdtük a forradalmian új
THERMOFLOC
hőszigetelés beépítését.
Ausztriában gyártott anyag , semmilyen allergén anyagot nem tartalmaz.
Hosszútávon sem roskad össze.
Kivitelezési technológiájának köszönhetően hulladékmentesen beépíthető!
Hőszigetelést nagy nyomású levegő , csövön keresztül , juttatja a kívánt helyre.
Garantáltan résmentesen kitölti a szigetelendő teret .
Régi stukaturos födémeknél minimális padlás felőli bontással megoldható a hőszigetelés.
Tetőfelújításnál a fenti módon alakítható ki a hőszigetelés helye.
25cm THERMOFLOC beépítése után , nem volt szükség nyáron a klima üzemeltetésére a padlástérben !
Téli fűtésköltség a felére csökkent !
Thermofloc gyártás-alkalmazás videó !
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Főoldalra feltöltött videón jól látható módon , Bramac hálóerősítésű párazáró tetőfólia , és ki tudja milyen belsőoldali fólia közé fújják be a cellulóz hőszigetelést !/utólagos hőszigetelés gyorsan olcsón(?)/...Bővebben
----------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------
Egy érdekes cellulózhőszigetelés teszt a youtub-ról.
További videók megtekintéséhez click : megnézem
-------------------------------------------------------------------------------------------
A cellulóz szigetelés több mint egy évtizede jelent meg Magyarországon, mégis keveset lehet tudni róla. Az alaposan tájékozódni kívánó építkező jobbára csak a forgalmazók katalógusaiból átvett anyagokkal találkozik, sok esetben tanácsadó cikknek álcázva. Most sorra vesszük mindazt, amit a katalógusokból megtudhatunk róla, de megvizsgáljuk ezen állítások igazságtartalmát is
Az első probléma, amivel szembetalálja magát az érdeklődő, hogy szinte minden forgalmazó a kőzetgyapottal hasonlítja össze a cellulóz szigetelést. Különböző táblázatokon, grafikonokon mutogatják, mennyivel jobb a cellulóz szigetelés az ásványgyapotnál. Ebből jól látszik, hogy a cikkek nagy része csupán külföldi írások fordítása, azaz magyar tanulmány valószínűleg egyáltalán nem született róla. Több helyen megtalálható például egy denveri kísérlet leírása, amelyben két azonos házat szigeteltek, az egyiket ásványgyapottal, a másikat cellulózzal. Ennek a kísérletnek a valódiságát nem tudjuk kideríteni, így ezzel mi nem fogunk foglalkozni.
Mivel itthon nem a kőzetgyapot, hanem a polisztirol a vezető hőszigetelő anyag, így ezek a táblázatok a legtöbb építkező számára nem szolgálnak lényegi információval. Máris sejthetünk egy okot, hogy miért nem akar terjedni ez a szigetelési forma. De lássuk, milyen előnyökkel csalogatják a katalógusok a nem éppen tolongó vásárlókat!
Ez bizony remekül hangzik, ki akarná ugyanis szétrobbantani a tetőteret, ha van más megoldás is. Az eljárás leírása szerint csupán akkora rést vágnak a falon (legtöbb esetben a szarufára szerelt gipszkartonon), ahol a befúvó cső befér, és egy speciális gép segítségével résmentesen kitölti a cellulóz a rendelkezésére álló teret. A katalógus ezen részét olvasva szakértőink felkapták a fejüket, ugyanis azonnal felmerült a kérdés, hogy mi a helyzet ebben az esetben a jó öreg meleg oldali párazárással, amiről nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy szükséges. Ha a párazárás elmarad, akkor a szigetelőanyag könnyen felveheti a lakás levegőjéből a nedvességet, ami bizony erősen ronthatja a hőszigetelési értékeket. Bontás nélkül pedig aligha lehet megoldani ezt a problémát. Néhány forgalmazó kifejezetten előnyként jelöli meg, hogy a cellulóz szigetelés nagy mértékű nedvességet képes magába venni, majd leadni azt. Ez a lakás mikroklímájának szempontjából szerencsés dolog, de erősen kétségbe vonható, hogy ez nem rontja a hőszigetelő tulajdonságot.
A cellulóz anyagából- és a befúvásos technológiából adódóan felmerül az a probléma is, hogy a táblás hőszigetelő anyagokkal szemben a cellulóznak kell egy tartófal is. Míg a polisztirol ragasztóval és dübellel felrögzíthető, addig a cellulóznak saját falat kell építeni. Ezért homlokzati szigeteléshez kevéssé ajánlott. Másfelől viszont, ha az eddig nem használt tetőteret szeretnénk belakni, akkor jó választás lehet a cellulóz szigetelés, ugyanis a gipszkartonozással egy időben a párazárást, és a befúvást is meg lehet oldani.
A cellulóz szigetelés (materialproject.org)
Ez valóban előny, a befúvásos technológiának köszönhetően a cellulóz szigetelőanyag a legapróbb résekbe is megtalálja az utat, és szakszerű kivitelezés esetén később sem ülepedik, vagy tömörödik. Bár a cellulóz hővezetési tényezője körülbelül megegyezik a polisztiroléval, a résmentes tömítésnek köszönhetően egyes forgalmazók szerint 20-25%-kal nagyobb energiamegtakarítás érhető el vele.
Remek lenne, ha így lenne, de sajnos el kell vennem azok kedvét, akiknek most felcsillant a szeme. A résmentesség polisztirol táblával is elérhető, ha szakszerűen kivitelezik a szigetelést. Az ülepedésmentesség pedig egyértelműen csak az ásványgyapottal összehasonlítva nevezhető előnynek, ugyanis a polisztirol sem ülepedik, sőt, ebből a szempontból talán jobban is teljesít, mint a cellulóz. Egyébiránt azt gondolom, hogy egy hőszigetelő anyagtól az elvárható minimum az, hogy résmentes és tartós legyen.
Azt hiszem, ezek azok a szempontok, amelyekkel jobban tud teljesíteni a cellulóz, mint a polisztirol. Utóbbi erősen tűzveszélyes anyag, bár nagyon dolgoznak a problémán, de messze még a cél. Láttam polisztirolt égni, nem nagyon mertem a közelébe menni. A rágcsálók és különböző bogarak ellen a polisztirol is védett, de sajnos ez a projekt sem 100%-os még, mert néhány egércsalád nem tudja, hogy ők elvileg nem szeretik a polisztirolt. Néhány szót azonban még megér a cellulóz tűzállósága is.
Tény és való, hogy nem lángol, viszont erősen izzik a tűzben, aminek további égést elősegítő hatása is lehet a magas hőfok miatt. Néhány forgalmazó szerint a cellulóz a magába szívott nedvesség miatt kifejezetten égéscsökkentő hatású, de én továbbra is fenntartom, hogy a víz nem a legjobb szigetelő anyag, és ne szívjon magába semmilyen nedvességet, ha nem muszáj.
Mi sem természetesebb, mint hogy az előnyök egyik nagy öregje, a mindig elővehető olcsóság is felbukkan a katalógusok hasábjain. Érdekesség, hogy máshol meg kifejezetten drágának tartják a cellulóz szigetelést. Na de mit mondanak a számok? 10 cm vastag cellulóz szigetelést 2100 és 2700 forint között találtunk, míg a szintén 10 cm-es polisztirol tábláknak 1400 és 1800 forint között mozgott négyzetmétere. Drágábbnak tűnik a cellulóz, de a nagy különbség az, hogy annak az árában a kivitelezés is szerepel!
Itt van a kutya elásva, ugyanis a cellulóz szigetelést csak géppel lehet – illetve úgy érdemes – beépíteni, ugyanis csak ekkor biztosított a megfelelő szigetelés. Persze itt nem árt kitérni arra, hogy a polisztirol felhelyezéséhez is szakember kell, még ha sokan azt is hiszik, hogy egyedül is menni fog. Ha már megvesszük az egyébként nem olcsó szigetelő anyagot, ne sajnáljuk a pénzt arra, hogy az be is töltse funkcióját, és ne csak „dísz” legyen a vakolat alatt! A cellulóz szigetelés olcsósága tehát a polisztirolhoz viszonyítva leginkább attól függ, hogy mennyiért találunk kivitelezőt.
Mindent összevetve kijelenthetjük, hogy bár a marketingszöveg néhány kijelentése túlzás, a cellulóz szigetelés mégis megállja a helyét a piac többi termékével szemben. Nem véletlen, hogy sok készháznál is alkalmazzák olyan falszerkezetek gyártásához, amelyek a passzívház minősítéshez is megfelelő hőszigeteléssel bírnak. Ha szigetelni szeretnénk a házunkat, ne hagyjuk ki a számításból a cellulózt sem!
-------------------------------------------------------------------------------------------
Már nagyanyáink is tudták, hogy szigeteléshez legjobb az újságpapír. Ezt használták a forró szilvalekvár dunsztolásához, de a fröccs hidegen tartására is.